loader
  • Strona główna
  • Blog
  • Salma Hayek - Meksykańsko-amerykańska aktorka, reżyserka i producentka
Blog

Salma Hayek - Meksykańsko-amerykańska aktorka, reżyserka i producentka

Salma Hayek, Salma Valgarma Hayek Jiménez, nazwisko Salma Hayek Pinault, (ur. 2 września 1966 w Coatzacoalcos, Veracruz, Meksyk), meksykańska aktorka amerykańska, reżyserka i producentka, która pod koniec XX wieku przełamała bariery jako jedna z pierwszych aktorek latynoskich, które rozpoczęły udaną karierę filmową w Stanach Zjednoczonych.

Hayek dorastała w Meksyku, ale uczęszczała do szkoły katolickiej w Nowym Orleanie, a następnie zapisała się na Universidad Iberoamericana w Mexico City. W stolicy została zauważona przez producentów telewizyjnych, którzy obsadzili ją w meksykańskim dziennym dramacie telewizyjnym Teresa (1989). W 1991 roku Hayek przeniosła się do Los Angeles, aby rozpocząć karierę filmową. Po zagraniu niewielkiej roli w filmie Mi vida loca (1993; Moje szalone życie), została zauważona przez reżysera Roberta Rodrigueza, który obsadził ją w Desperado (1995), u boku Antonio Banderasa. Wystąpienie w tym filmie akcji przyniosło młodej aktorce sławę. Kolejną ważną rolę zagrała w innym filmie Rodrigueza, Od zmierzchu do świtu (1996), krwawym filmie o wampirach, w którym wystąpili również George Clooney i Quentin Tarantino. W 1997 roku wystąpiła u boku Matthew Perry'ego w komedii romantycznej Fools Rush In, a dwa lata później wcieliła się w egzotyczną tancerkę i muzę w satyrze religijnej Dogma (1999).

W 2002 roku Hayek wyprodukowała i zagrała główną rolę w filmie Frida, biograficznym filmie o meksykańskiej malarce Fridzie Kahlo. Film był nominowany do sześciu Oscarów, w tym dla Hayek jako najlepszej aktorki. Hayek zdobyła również uznanie krytyków za swój debiut reżyserski, film telewizyjny The Maldonado Miracle (2003). Inspirujący dramat, rozgrywający się w borykającym się z problemami małomiasteczkowym miasteczku, które staje się miejscem domniemanego cudu, przyniósł Hayek nagrodę Emmy za wybitną reżyserię. Hayek została później producentką wykonawczą przebojowego serialu telewizyjnego Ugly Betty (2006-10), komedii rozgrywającej się w magazynie o modzie. W latach 2006-07 występowała również w serialu, a w 2009 roku w sitcomie 30 Rock. W międzyczasie występowała w takich filmach jak Pewnego razu w Meksyku (2003), z Banderasem i Johnnym Deppem; Po zachodzie słońca (2004); Ask the Dust (2006), na podstawie powieści Johna Fante; oraz Cirque du Freak: Asystent wampira (2009).

Salma Hayek

W 2009 roku Hayek poślubiła francuskiego biznesmena François-Henri Pinaulta (syna François Pinaulta). Po występie u boku Adama Sandlera i Chrisa Rocka w komedii Dorosłe dzieci (2010), Hayek wcieliła się w postać bezwzględnego handlarza narkotyków w filmie Olivera Stone'a Savages (2012) oraz miłosne zainteresowanie aspirującego artysty sztuk walki w komedii Here Comes the Boom (2012). Następnie Hayek kontrowersyjnie zagrała kobietę, która musi użyć przemocy, aby wydobyć się z seksualnego zniewolenia w sangwinicznym filmie akcji Everly (2014). W Il racconto dei racconti (2015; Tale of Tales), adaptacji książki z baśniami XVII-wiecznego autora Giambattisty Basile, przedstawiła królową, która zapładnia się za pomocą magicznego rytuału, który wymaga od niej zjedzenia serca morskiego potwora. Później wystąpiła w serii komedii, wśród których znalazły się Jak być latynoską kochanką (2017), Beatriz at Dinner (2017), Drunk Parents (2018) i The Hummingbird Project (2018). W komediach akcji The Hitman's Bodyguard (2017) i The Hitman's Wife's Bodyguard (2021), Hayek zagrała kobietę poślubioną zabójcy. W 2020 roku Hayek wystąpiła w komedii Like a Boss, w której wcieliła się w bezwzględną kosmetyczną tytankę, oraz w filmie The Roads Not Taken, opowiadającym o mężczyźnie (granym przez Javiera Bardema) wyobrażającym sobie alternatywne życia. W dramacie sci-fi Bliss (2021) Hayek wcieliła się w kobietę, która wierzy, że świat jest komputerową symulacją.

Hayek użyczyła swojego głosu do filmów animowanych Puss in Boots (2011), w którym w roli tytułowej wystąpił Banderas, oraz The Pirates! Band of Misfits (2012). W 2011 roku nawiązała współpracę ze sklepem CVS, aby uruchomić linię kosmetyków o nazwie Nuance Salma Hayek; została ona przerwana w 2017 roku. Sprawdź teraz: Salma Hayek nago!