loader
Uroda & Zdrowie

Wiem, co jem - Czym są suplementy diety?

Suplementacja jest obecnie bardzo popularnym trendem w uzupełnianiu niedoborów witamin i minerałów. Stosowanie suplementów diety może mieć jednak różne zastosowanie i właściwości. Brak wiedzy na temat produktu i jego nieznane pochodzenie często skutkuje nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi. Jak wybrać odpowiedni suplement diety?

Suplementy można obecnie znaleźć nie tylko w aptekach, ale również w osiedlowych sklepikach. Ich dostępność kusi klientów do zakupu produktów o często nieznanym działaniu. Najbardziej tradycyjne suplementy diety mają za zadanie wzmocnić organizm, uzupełnić niedobory witamin i zapobiegać chorobom. Ile prawdy jest w działaniu suplementów?

Suplementy diety

Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie żywności, suplementy diety są suplementami diety, więc mogą być sprzedawane również w małym osiedlowym sklepiku. Stosuje się je głównie w celu wzbogacenia codziennej diety. Nie mogą być jednak traktowane jako lek, ani jako substytut zróżnicowanej diety. Występują najczęściej w postaci kapsułek, tabletek, proszku lub płynu. Odpowiadają za dostarczenie związków, których może brakować w organizmie.

Stosowanie suplementów diety ma na celu potencjalne wsparcie procesu odchudzania, myślenia, wzmocnienie organizmu oraz złagodzenie różnego rodzaju dolegliwości. Jednak samoleczenie suplementami diety nie zawsze jest skuteczne. W niektórych przypadkach środki te mogą również zaszkodzić. Dlatego tak ważne jest, aby dawkować je racjonalnie, po zapoznaniu się z ulotką.

Suplementy diety - co to jest?

Za suplement diety uważa się produkt, który składa się ze składników odżywczych i może być stosowany w codziennej diecie. Produkt ten skoncentrowany jest na witaminach, minerałach i substancjach pomocniczych.

Zdrowe suplementy diety

Preparaty uzupełniające można podzielić na kilka rodzajów w zależności od ich zastosowania. I tak powstały suplementy na:

  • Odchudzanie

  • Masa

  • Regeneracja

  • Zwiększanie zdolności wysiłkowych

Najpopularniejsze suplementy diety zawierają bogactwo witamin i mikroelementów, minerałów, tłuszczów, enzymów i innych substancji.

Jak wybrać suplementy diety?

Przed zakupem stacjonarnym lub internetowym warto zapoznać się z rejestrem zarejestrowanych suplementów diety, który znajduje się na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jeśli poszukiwany przez nas produkt znajduje się w rejestrze, oznacza to, że jest bezpieczny i nie zagraża bezpośrednio naszemu zdrowiu. Przy wyborze suplementu warto kierować się jego rozpoznawalnością, która z pewnością może wiązać się z bezpieczeństwem jego stosowania. Nie oznacza to jednak, że będzie on super skuteczny.

Przy zakupie należy kierować się opinią farmaceuty lub osób, które już przetestowały dany produkt. W internecie znajdziesz szereg opinii, które mogą pomóc Ci w wyborze odpowiedniego suplementu diety. Zwróć uwagę na dawkowanie i ewentualne przeciwwskazania. Suplementy, które zawierają certyfikat Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Instytutu Żywności i Żywienia oraz Instytutu Roślin i Ziół z pewnością będą bezpieczną i odpowiednią metodą suplementacji.