loader
Uroda & Zdrowie

Menopauza - czy naprawdę jest taka straszna?

Menopauza to okres, w którym organizm dojrzałej kobiety stopniowo przechodzi ze stanu płodnego do niepłodnego. W tym czasie zachodzą nieodwracalne zmiany hormonalne. Przysadka mózgowa zaczyna zmniejszać wydzielanie estrogenów, a jajniki przestają uwalniać jajeczka. Jest to naturalny proces, którego nie należy się obawiać, ale niestety wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami.

W jakim wieku zaczyna się menopauza?

Według statystyk, większość kobiet wchodzi w okres menopauzy w wieku 51 lat, jednak w zależności od uwarunkowań genetycznych, stanu zdrowia i warunków życia, u niektórych kobiet może on rozpocząć się znacznie wcześniej (nawet w wieku 40 lat) lub później, dopiero w wieku 55 lat. Podobnie, stopień nasilenia i czas trwania objawów przebiega indywidualnie dla każdej kobiety.

Jakie są pierwsze objawy menopauzy?

Pierwszym objawem rozpoczynającego się procesu menstruacyjnego są zaburzenia miesiączkowania, objawiające się zmianą częstotliwości i ilości wypływającej krwi. Bardzo charakterystycznym objawem są uderzenia gorąca, lub łączące się później bez wyraźnej przyczyny. Objawy te spowodowane są bezpośrednio spadkiem poziomu estrogenów. Inne objawy menopauzy to bezsenność, częste zmiany nastroju, niepokój, zmęczenie i wahania nastroju (od euforii do apatii) oraz osteoporoza. Efektem spowolnienia procesów metabolicznych jest również wzrost masy ciała.

Przypadki szczególne

Niektóre kobiety przechodzą menopauzę naprawdę ciężko. Na szczęście te skrajne objawy zdarzają się rzadziej, ale są szczególnie nieprzyjemne. Należą do nich zaburzenia pamięci i koncentracji, nietrzymanie moczu, częste bóle i zawroty głowy, bóle piersi, mięśni i stawów, nasilenie objawów alergii, zaburzenia równowagi organizmu oraz omdlenia. Wiele pań zmaga się ze zmianami skórnymi, takimi jak swędzenie, suchość i łuszczenie się skóry. Dochodzi do wypadania włosów, pękania i łamania się paznokci. Niektóre kobiety nie mogą pogodzić się z niekorzystną zmianą w wyglądzie swojego ciała i znacznym obniżeniem swojego wizerunku, co powoduje u nich depresję.

Leczenie menopauzy

Choć menopauza nie jest stanem chorobowym, możliwe jest złagodzenie nieprzyjemnych objawów klimakterium za pomocą odpowiedniej terapii. Konieczna jest wizyta u dobrego specjalisty. Najczęściej stosowana hormonalna terapia zastępcza polega na przyjmowaniu odpowiednich dawek estrogenów i progesteronu. Stosuje się również leki przeciwbólowe i antydepresyjne, które pozytywnie wpływają na stany lękowe, zmiany nastroju oraz zmniejszają nagłe uderzenia gorąca. Większość kobiet stosuje jednak domowe metody oparte głównie na wykorzystaniu leczniczych właściwości ziół, takich jak kozłek lekarski, melisa, chmiel, męczennica, soja czy wiesiołek.

Menopauza jest naturalnym i nieuniknionym zjawiskiem w życiu każdej kobiety. Aby przejść przez ten okres w miarę łagodnie, warto zapoznać się nie tylko z objawami klimakterium, ale także z innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami, które mogą wystąpić w tym okresie, takimi jak suchość pochwy, częste infekcje intymne czy nadżerki.