loader
Uroda & Zdrowie

Czym zajmuje się pedodonta?

Pedodonta to lekarz stomatolog, który zajmuje się zarówno zębami niemowląt, jak i nieco starszych dzieci. Jest to również osoba, która wie jak postępować z dziećmi w sposób, który pomoże zmniejszyć ich strach przed nieznanym. Zazwyczaj nie ogranicza się on tylko do leczenia, ale również przekazuje dziecku informacje o tym, jak dbać o zęby i na czym polega jego praca.

Jeśli mamy do czynienia z osobą, która traktuje swój zawód jak powołanie, możemy być również pewni, że dziecko z chęcią będzie chodziło na wizyty do dentysty. Maluchy uwielbiają naśladować dorosłych, niezależnie od tego, czy im się to podoba, czy nie.

Stomatolog dziecięcy

Tutaj otwiera się więc ogromna szansa dla rodziców. Jeśli wpoją oni dzieciom, jak ważne jest dbanie o to, by samo dziecko nie ignorowało kwestii związanych z prawidłową higieną jamy ustnej. Dobrym pomysłem może być zatem zabranie dziecka na wizytę u stomatologa razem z rodzicem. Takie spotkanie często okazuje się cenną lekcją, ponieważ pozwala poznać stomatologa w pracy i obala mity na jego temat.

Pierwszy przegląd zębów mlecznych

Kiedy dziecko ma już wszystkie zęby, rodzice powinni zapisać je na pierwszą wizytę. Pedodonta jest w tym przypadku idealnym wyborem, ponieważ mamy do czynienia z lekarzem, który został specjalnie przeszkolony, aby odpowiadać na pytania dzieci i tłumaczyć na czym polega jego praca.

Leczenie zębów u dzieci

Po raz kolejny wiele zależy od rodziców, dlatego dobrze jest, gdy po pierwszej wizycie następują kolejne, odbywające się w regularnych odstępach czasu od siebie. Leczenie zębów mlecznych to temat, który nie bez powodu uważany jest za dość drażliwy.

Leczenie zębów mlecznych

Wielu rodziców nie kryje swoich negatywnych emocji, gdy przypomina sobie, jak słabo wyposażone były szkolne gabinety stomatologiczne w czasach ich młodości. Dziś na szczęście możemy być już pewni, że komfort pacjenta będzie dla stomatologa kluczowy. Borowanie nie jest już jedyną usługą, na którą można liczyć. Podczas wizyty dziecko może również liczyć na uzupełnienie ewentualnych ubytków, nie musząc się obawiać, że sama wizyta będzie okupiona bólem. Niektóre zabiegi mimo wszystko mogą być dość nieprzyjemne, dlatego warto wybrać stomatologa dziecięcego, który je uatrakcyjni, na przykład proponując dziecku kolorowe plomby. Dziecko zazwyczaj koncentruje się na atrakcyjnym rozwiązaniu. Być może wizyta nie będzie należała do najprzyjemniejszych, ale nie zakończy się traumatycznymi przeżyciami, co już można uznać za sukces zarówno lekarza, jak i rodziców dziecka.