8 prostych zasad zdrowej diety
Pomysły na urodę
Diety i odżywianie To
smutny fakt, że większość ludzi jest niezadowolona z ich wagi, wyglądu i stanu zdrowia. Wyczerpujemy się dietami, wyciskamy z siebie siódme poty na siłowni, wypisujemy porady ekspertów i próbujemy się do nich stosować - ale w rezultacie nic się nie dzieje. Po kolejnej nieudanej próbie schudnięcia, nasza pewność siebie zaczyna wyparowywać. Wciąż szukamy odpowiedzi w genetyce, ciężkiej pracy, stresie w życiu osobistym i zawodowym. I znajdujemy argumenty, które są dla nas korzystne. I wtedy zaczynamy skubać nasze problemy od nowa. I nawet jeśli udało nam się, dzięki wytężonej aktywności fizycznej i restrykcyjnym dietom, zrzucić 5-10 kg, to za jakiś czas wszystko wraca do normy.
Często jednak nie staramy się zrozumieć źródeł problemu. Musimy zawsze patrzeć na źródło problemu, jak zalecał Kozma Prutkov. Czyżby nic się nie zmieniało, bo nie jesteśmy gotowi zmienić swojego podejścia i trzymać się właściwej diety?
Dla tych, którzy nie chcą już dłużej ukrywać się za złymi genami, dużymi kośćmi i innymi tego typu bzdurami, przygotowaliśmy 8 prostych zasad prawidłowego i zdrowego odżywiania. Jeśli będziesz przestrzegać tych zasad, możesz uzyskać wymarzoną sylwetkę i zachować zdrowie swoje i swoich bliskich.
Zrównoważona dieta
Zbilansowana dieta obejmuje produkty z pięciu głównych grup żywnościowych i zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe, pomaga ludziom zachować dobre zdrowie i zmniejsza ryzyko chorób. Ponadto, zrównoważona dieta dostarcza wszystkich składników odżywczych, których dana osoba potrzebuje, bez przekraczania zalecanego dziennego spożycia kalorii. Innymi słowy, nie jest to dieta w takim znaczeniu tego słowa, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni. Jeśli będziesz trzymać się recepty, będziesz musiała zrezygnować z fast foodów, przekąsić niezdrowe batoniki i bułki, ale nie będziesz głodna. I nie zaszkodzisz swojemu organizmowi - wręcz przeciwnie.
Dobre odżywianie nie jest ani karą, ani wyrokiem. Wiele osób uważa, że powinniśmy liczyć kalorie, pić dużo wody i głodować. Ale to nie jest do końca prawda. W końcu codzienne źródło kalorii jest również ważne, ponieważ nasze narządy i tkanki potrzebują odpowiedniego odżywiania, aby efektywnie funkcjonować. Bez dobrego odżywiania, nasze ciała są bardziej podatne na choroby, infekcje, zmęczenie i słabą wydajność. Dzieci źle odżywione są narażone na problemy związane ze wzrostem i rozwojem, a także na słabe wyniki w nauce.
Najgorsze jest jednak to, że złe nawyki mogą utrzymywać się do końca życia. A kiedy mówimy o złej genetyce lub szerokich kościach, powinniśmy najpierw zdać sobie sprawę, że tym, co naprawdę jest dziedziczone, jest styl życia. Ale mamy moc, aby zmienić nasze "złe geny" poprzez nasz własny przykład.
Bilans energetyczny
Zdrowa dieta powinna dostarczać odpowiednią ilość energii (kalorii lub kilodżuli), spożywając pokarmy i napoje w celu utrzymania równowagi energetycznej.
Równowaga energetyczna to sytuacja, w której kalorie pozyskane z pożywienia są równe kaloriom zużytym przez organizm. Potrzebujemy tych kalorii, aby wykonywać codzienne czynności, takie jak chodzenie i bieganie, a także inne funkcje organizmu, o których nawet nie myślimy. Procesy takie jak oddychanie, pompowanie krwi w całym organizmie i myślenie również wymagają od nas kalorii. Zrównoważona dieta powinna być zatem wystarczająca, kompletna, harmonijna i odpowiednia dla każdego człowieka.
Jeśli skonsultujesz się ze specjalistą, potwierdzi on, że pomijanie posiłków nie jest zalecane. Wielu dietetyków zaleca 5-daniowy, rozłożony w czasie jadłospis. Jeśli nie masz czasu, aby jeść i gotować tak często, lub jeśli masz choroby współistniejące, alergie, smak lub preferencje religijne, tylko wykwalifikowany specjalista może pomóc Ci zaprojektować menu, które jest odpowiednie dla Ciebie osobiście.
Stosując zrównoważoną dietę, ludzie mogą uzyskać składniki odżywcze i kalorie, których potrzebują, a także unikać śmieciowego jedzenia lub żywności, która nie ma wartości odżywczych. USDA zaleca, aby połowa codziennej diety człowieka składała się z owoców i warzyw. Druga połowa powinna składać się z ziaren i białka. Zaleca się, aby każdy posiłek łączyć z porcją niskotłuszczowego nabiału. Specjaliści zalecają również ograniczenie spożywania pustych kalorii, czyli takich, które nie dostarczają żadnych wartości odżywczych lub dostarczają ich niewiele. Puste kalorie to kalorie uzyskane z cukru i tłuszczów stałych, takich jak olej.
Kompatybilność z żywnością
Powszechnie panuje mit, że mięsa nie można łączyć ze zbożami, ryżem czy makaronem. Jednak wiele osób zapomina, że problemem nie jest to, że te pokarmy są spożywane razem, problemem jest zrównoważenie ich ilości. Pokarmy te można łączyć, ale w odpowiednich ilościach. Możesz zjeść kanapkę na lunch, ale musisz pomyśleć o ilości chleba, mięsa i warzyw w niej zawartych.
Warzywa dostarczają błonnika, sprawiają, że dłużej jesteś syty, dostarczają płynów, witamin i składników odżywczych. Pełne ziarna trawią się wolniej i zapobiegają skokom poziomu cukru we krwi, a także wypełniają organizm błonnikiem. Mięso dostarcza nam pełnowartościowego białka dobrej jakości oraz tłuszczów nasyconych, dlatego powinniśmy wybierać mięso, które ma najmniejszą zawartość tłuszczu. Pożyteczne oleje dostarczają zdrowych tłuszczów, które korzystnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy i obniżają poziom szkodliwego cholesterolu. Ćwiczenia fizyczne sprzyjają dobremu samopoczuciu psychicznemu.
Dietetycy zalecają przestrzeganie tych 8 zasad, abyś mógł odżywiać się prawidłowo i być zdrowym:1. Śniadanie jest najważniejszym źródłem pożywienia.
Śniadanie to główny posiłek, który, jeśli jest dobrze zorganizowany, może być prawdziwym źródłem siły odżywczej na cały dzień. Dzięki dobremu śniadaniu będziesz miał lepszy dzień, nie będziesz chodził głodny i nie będziesz spożywał pokarmów o dużej gęstości energetycznej. Pomoże to uratować Twoją sylwetkę i zdrowie.
2. Jedz żywność śródziemnomorską.
Warto trzymać się diet, które są tylko smaczne i zdrowe. Na przykład, dieta śródziemnomorska zawiera dużo świeżych warzyw, owoców, ryb, orzechów, zbóż, fasoli, grochu i innych roślin strączkowych oraz zdrowych tłuszczów, takich jak oliwa z oliwek.
3. Wybieraj zdrowe przekąski
Często, jeśli masz ochotę na przekąskę, wybierasz coś słodkiego lub słonego. Najlepiej zaspokoić głód świeżymi owocami (z wyjątkiem bananów i winogron), oliwkami, ogórkami lub filiżanką domowej zupy warzywnej, a nie kupować paczki chipsów czy czekoladowych ciasteczek na podwieczorek. Zdrowe przekąski, takie jak suszone owoce, przyczyniają się do zrównoważonej i zdrowej diety.
4. Sklep internetowy
W sklepie spożywczym jest zbyt wiele pokus, aby wyjść poza gotową listę i nie kupować śmieciowego jedzenia, gotowych wypieków i napojów gazowanych.
Kiedy zamawiamy artykuły spożywcze online, jesteśmy mniej skłonni do robienia zakupów pod wpływem impulsu.
5.
Opracuj
zdrowy schemat odżywiania i przestrzegaj goKiedy
pomijasz śniadanie, obiad lub kolację, czujesz się głodny i zmęczony.
To zwiększa pokusę kupowania lub zamawiania dań na wynos zawierających niezdrowe tłuszcze i cukry, zamiast przygotowywania pożywnych posiłków. Zawsze miej pod ręką orzechy lub owoce, a zawsze będziesz mieć pewność, że jesz coś zdrowego. Wszyscy jesteśmy tak zajęci, że nie mamy nawet czasu, aby dobrze się odżywiać.
6. Gotuj i zamrażajNaturalnie
mrożona żywność jest tak samo dobra jak świeża.
Ryby, warzywa i wiele zdrowej żywności mogą gotujący szybko jeżeli utrzymują zamrożonego w twój chłodni.
7. Wybieraj pełne ziarna - spożywanie
błonnika pomaga unormować naszą mikroflorę jelitową, dzięki czemu nasza dieta jest urozmaicona i pożywna, co z pewnością pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie.
Pełne ziarna są doskonałym źródłem błonnika, witamin, minerałów, zdrowych tłuszczów, związków fitochemicznych i innych składników odżywczych. Pełne ziarna są trawione wolniej, co sprawia, że dłużej czujemy się syci.
8. Ciesz się posiłkiem!
W zdrowej i zbilansowanej diecie nie ma tabu, ale istnieje konieczność zachowania równowagi. Jeśli spożywasz zdrowe jedzenie przez większość czasu, ale zjesz kawałek ciasta na rocznicowej imprezie u babci, to naturalnie nie będzie to szkodliwe dla Twojej sylwetki czy zdrowia. Jednak zamawiając duży tort dla babci, warto pomyśleć: może na deser nadałby się zdrowszy smakołyk dla całej rodziny?
Przedstawiliśmy osiem zasad dobrego i zdrowego odżywiania, które łatwo zapamiętać i wprowadzić do swojego życia. Sprawdziliśmy również, czym jest zbilansowana dieta i jak można jeść smaczne i prawidłowe posiłki, pozostając sytym i zdrowym. Nie zapomnij też dodać
do tej listy kilku prostych ćwiczeń, które
tchną nowe życie w Twój dzień.
Autor: Elena Ischuk Omów artykuł Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn: